• Obr 7
  • Obr 8
  • Obr 9
  • Obr 1
  • Obr 2
  • Obr 3
  • Obr 4
  • Obr 6
  • Obr 5
     
     
     
     


Podstata a ciele projektu


Múzeum obchodu chce byť skutočne živým múzeom, byť čo najbližšie k ľuďom. Prilákať ich do múzea, aby prišli do kontaktu s predmetmi, ktoré sa viažu ku konkrétnym osudom ľudí, firiem, značiek, produktov a obchodu, ktorý je ľuďom každodenne blízky. Popri histórii chce osloviť aj niečim súčasným, viažucím sa bezprostredne k dnešku a tým je rocková, či bluesová hudba. Ponúkame jej „prijímanie“ priamo v stálej expozícii, kde návštevníci zažijú bezprostrednú blízkosť s hviezdami, slovenskej, českej, ale aj zahraničnej rockovej, bluesovej, folkovej, či alternatívnej scény, na najvyššej úrovni.

Snahou je, takto vytvoriť aj na periférii hlavného mesta multikultúrálny stánok – hudobný klub. Len v múzeu sa môže návštevník počas koncertu doslova rozprávať so svojim vysnívaným umelcom, dokonca sa ho dotknúť.


Projekt okrem toho predstavuje, vo svete slovenských a českých múzeí ojedinelú, výnimočnú a netradičnú formu kultúrnej aktivity a prezentácie múzea. Hlavnými cieľmi je pritiahnuť širokú verejnosť do múzea, zároveň vytvoriť ďalší kultúrny priestor vo forme hudobného klubu, ktorý ponúka verejnosti koncerty na najvyššej úrovni. Projekt funguje od novembra 2008. Už piaty rok fungovania unikátneho projektu „Rock v múzeu“, Múzea obchodu Bratislava, prinieslo 99 koncertov, 83 skupín, či samostatných umelcov zo Slovenska, Čiech, Austrálie, USA, Maďarska, Belgicka, Anglicka, Srbska, Talianska, Francúzska, Holandska, či Kanady. Hneď úvodný koncert projektu dal jasne najavo, akým smerom a na akej úrovni bude všetko prebiehať. Unplugged vystúpenie bigbeatovej legendy Blue Effect z Prahy bolo jasným signálom. Z tohto hudobného priečinka neskôr vystúpili: Lenka Dusilová Trio, Vladimír Mišík a Etc, Fermata, Progres2, Krausberry, Prokop-Andršt-Hrubý, Hladík – Mišík, Synkopy 61, Ivan Hlas trio, Vlasta Třešňák Band, Blues Session, VadimPolkeBlavy, Loveblade. Jan Spálený a ASPM, či Luboš Pospíšil & 5P. Z čisto folkovej oblasti zahrali zasa Homolová – Smetana, Marián a Martin Geišbergovci, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Jiří Schmitzer, Neřež, Kapucíni a Stanley, či Martina Javor band. Z alternatívnej scény sa predstavili Longital, Noisecut, Hugo D´Gen, Chiki liki tu-a, Čisté Tvary, Psí Vojáci, Karpatské Chrbáty, Fru-Fru, Tony Ducháček & Garage, či Pavel Fajt.

Jedným z najdôležitejších žánrov projektu je blues a bluesrock. Z tohto pražánru všetkých žánrov v múzeu koncertovali ZVA 12-28 Band, Bluesberry, Stan the Man Bohemian Blues band, Krokoband, Bluesweiser, Hoochie Coochie Band, Bonzo and The Resonators, Duo Litecký – Konfráter, Žalman brothers band, B. & The Moneymakers, Second Band, Zuzana Suchánková Band, Rene Trossman Band, Petra Börnerová Band, Marcel Flemr Band, Roman Pokorný & Blues Box Heroes, Radványi a Tomovič, Milan Konfráter band, Orchester Ivana Tomoviča, Kroko & DoNoWa, či Csukamájolaj.

Po roku existencie projektu naplnili organizátori svoje ambície a prekročili hranice bývalého Československa a prišli s prvým americkým koncertom, na ktorom vystúpil bluesrockový, gitárový mág Eric Sardinas s kapelou Big Motor, ktorý mimochodom neskôr vystúpili v múzeu ešte dva krát. Takto dalo, podobne, ako na začiatku projektu múzeum najavo, že aj zo zahraničia chce prezentovať len špičkových umelcov. Neskôr ešte vystúpili – jedna zo súčasných jedničiek medzi americkými bluesovými speváčkami Candye Kane s famóznou gitaristkou Laurou Chavez v skupine, ďalej svojrázny, austrálsky gitarista Gwyn Ashton (neskôr ešte 2 x), či americký bluesový pesnčkár Frank Morey so svojim Bandom. V múzeu sa predstavila aj maďarská bluesrocková legenda Hobo blues band so svojim programom „Circus Hungaricus“. Na jeseň roku 2010, zahrala v múzeu až neuveriteľne, absolútna legenda dejín svetového rocku americká kapela Iron Butterfly, so svojim 68 ročným basistom Lee Dormanom (2012 po druhý krát). Neskôr vystúpil aj špičkový bluesman z USA Guy Davis so svojim hosťom Professorom Louim. V roku 2011 a 2012 sa začali koncerty z USA a iných krajín valiť jeden za druhým. Boli to z oblasti blues, Mike Zito, Smokin´Joe Kubek & Bnois King, Belgičan Lightnin´Guy s jeho The Mighty Gators, Angličania Paul Lamb and The King Snakes, Studebakr John v doprovode Lightnin´Guya, Srbka Ana Popovic s medzinárodným Bandom, Pat Travers band, Pat Smillie band, či Blindside Blues Band. Z oblasti progresívneho, či klasického rocku to boli Tony Levin so svojimi Stickman, bubenícka legenda z Anglicka Carl Palmer so svojim bandom (2x), Talianski Fulvio Feliciano Band, funky legenda TM Stevens, gitarový mág Michael Angelo Batio, funkrock v podobe hviezd Stevieho Salasa a Bernarda Fowlera (mimochodom vokalistu z The Rolling Stones).

Koncerty prebiehajú v sezóne máj - september vonku, v príjemnom prostredí záhrady múzea, na jeseň, na jar a v zime priamo v netradičnom, ale atraktívnom prostredí stálej expozície múzea v podkroví sídelnej budovy. Treba povedať, že všetko sa odohráva takpovediac v malom, kapacita expozície je cca 100 osôb, vonku samozrejme podstatne viac. Koncerty majú vynikajúcu atmosféru, nakoľko dochádza k veľmi blízkemu kontaktu medzi poslucháčom a umelcom (výstižným je práve výkrik Erica Sardinasa počas jeho show: „This is not a concert, this is a party!!“). Celý projekt realizujú bez nároku na odmenu a vo svojom voľnom čase všetci štyria zamestnanci tohto malého múzea.

Marcel Juck, Múzeum obchodu Bratislava.


Viac o násNajbližší koncert:

2.7. štvrtok o 19:00


BandZVA 12-28 Band
„30 rokov!“ (SK – Blues)Vstupenky sú k dispozícii priamo v múzeu.
Stačí prísť pred koncertom,
miesta a vstupeniek vždy bolo a bude dosť.
Rezervácie nie sú potrebné.
Tešíme sa na Vás a ďakujeme.


Tel.: +421 2 4524 3167 od 9:00 do 17:00.


E-mail: [email protected]

Viac noviniek
BandZVA 12-28 - tlačová správa